Rola instytucji oświatowych w kreowaniu potrzeby odkrywania świata

Karolina Fidyk

Abstrakt


Tekst stanowi zapis dyskusji naukowej badaczy i praktyków turystyki kulturowej, prowadzonej regularnie na Gnieźnieńskim Forum Ekspertów Turystyki Kulturowej. Tematyka serii dyskusji odnosi się do walorów rozmaitych form turystyki kulturowej, jej organizacji, produktów, profilów i preferencji turystów kulturowych, a także metod badań i perspektyw rozwoju. Uczestnicy Forum reprezentują kilkanaście ośrodków naukowych z terenu całej Polski, a poszczególne kwestie są proponowane przez kolejnych członków grupy, zgodnie z ich oceną aktualności  i wagi problemów.

 

Turystyka (w tym turystyka kulturowa) jest domeną osób majętnych, mogących pozwolić sobie na wydatki związane z przejazdami i przelotami, noclegami, na bywanie w restauracjach i kawiarniach, na zakup biletów do muzeów czy na festiwale. Jest też (prawdopodobnie) domeną osób o większym kapitale kulturowym: chcących po prostu poznawać i zwiedzać, uprawiać aktywny wypoczynek czy rekreację w „inspirujących” miejscach. Dlatego rodziny o niższych dochodach, a szczególnie dzieci i młodzież z nich pochodzące raczej turystyki kulturowej nie uprawiają.

Jaka powinna być rola i działania instytucji edukacyjnych/oświatowych (szkół, organizacji harcerskich, organizacji pozarządowych – instytucji nastawionych na wspieranie inkluzji społecznej wśród dzieci i młodzieży) w zakresie kreowania kompetencji podróżniczych, potrzeby „odkrywania kraju/świata”? Czy Państwo ma w tym zakresie rolę do odegrania? Czy i jak powinny być wspierane programy turystyki kwalifikowanej/kulturowej?


Pełny tekst:

PDF

Odniesienia

  • Obecnie brak jakichkolwiek odniesień.


Copyright (c) 2014 Karolina Fidyk


Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024. ISSN 1689-4642